U życiodajnych zdrojów – turystyka uzdrowiskowa

Turystyka uzdrowiskowa jest jedną z wielu form podróży. Podziału turystyki pod kątem różnych kryteriów dokonam w jednym z kolejnych postów. Nie bez powodu jest to temat na pierwszy  post. Otóż kończąc studia licencjackie na kierunku turystyka i rekreacja moja praca dyplomowa dotyczyła właśnie tego tematu. Punktem wyjścia do rozważań o tej formie turystyki jest zdrowie. Jest to główny motyw wyjazdów do uzdrowisk. W tym miejscu należy wspomnieć, że zdrowie nie objawia się jedynie brakiem choroby (jak sądzi większość ludzi). Ważne jest również osiągnięcie ogólnego fizycznego i psychicznego dobrostanu. Dopiero po spełnieniu tych wszystkich kryteriów można powiedzieć, że ktoś jest w pełni zdrowy. Wracając do głównego tematu posta turystyka uzdrowiskowa to wszelkie wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania związane z kuracją sanatoryjną, rehabilitacyjną i lecznictwem uzdrowiskowym.

Ważnym zagadnieniem łączącym się z tematem jest pojęcie uzdrowiska. Uzdrowisko jest to miejsce, gdzie prowadzone jest leczenie uzdrowiskowe. Aby miejscowość mogła posiadać status uzdrowiska konieczne jest występowanie na jej obszarze złóż naturalnych surowców mineralnych, które mają potwierdzony dobry wpływ na zdrowie ludzkiego organizmu. Mogą być to m.in. wody mineralne i torfy lecznicze. Niezbędne jest również występowanie korzystnego mikroklimatu. Aby można było mówić o uzdrowisku konieczne jest istnienie zakładów i urządzeń leczniczych. Jeśli chodzi o aspekty techniczne to miejscowość uzdrowiskowa musi posiadać odpowiednią dostępność komunikacyjną (zarówno dojazd do miejscowości jak i poruszanie się po jej obszarze), infrastrukturę energetyczną i komunalną.

W Polsce aż 45 miejscowości posiada status uzdrowiska. Dzielimy je na uzdrowiska nizinne, nadmorskie, podgórskie i górskie. Najwięcej występuje ich w województwach dolnośląskim, małopolskim i zachodniopomorskim. Do najbardziej znanych polskich uzdrowisk można zaliczyć: Ciechocinek, Nałęczów, Kudowę-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Szczawnicę, Rabkę-Zdrój i Kołobrzeg. Biorąc pod uwagę m.in. rosnącą ilość czasu wolnego Polaków,  coraz wyższy poziom świadomości zdrowotnej i wydłużającą się długość życia można sądzić, iż turystyka uzdrowiskowa ma dużą szansę na rozwój. Aby jednak to nastąpiło konieczne są jednak inwestycje w miejscowościach uzdrowiskowych podwyższające standard świadczonych usług oraz promocja miejscowości w kraju i za granicą.

DSC01829.JPG
Plac Dietla w Szczawnicy, po prawej stronie pijalnia wód
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s